EDWARD GUZIAKIEWICZ • ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA

M E N U

O mnie

Home
2019
2018
2017
2016
2015
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Kategorie
Recenzje filmowe(16)
A jeśli jutra nie będzie(36)
Obcy z Alfy Centauri(17)
Hegemone(13)
Bunt androidów(47)
Enbargonki (48)
Hurysy z katalogu(40)
Syreny z Cat Island(8)
Zdrada strażnika planety(23)
Imprezy kulturalne(85)
Publikacje(43)
Cztery pory roku(30)

Starsze wpisy
2002-2004
blog.guziakiewicz.vxm.pl


Strony autora
guziakiewicz.pl
guziakiewicz.vxm.pl
e.guziakiewicz.pl


Fantastyka
w świecie iluzji sf
podróże sf
fantasy
mikropowieści sf


Nastolatki
nastolatkom
randka
savoir-vivre
wakacje w Izraelu
z oazą na ty
szukanie Boga


Inne blogi
Ryszard Hop
Wiesław Hop
Edward Bolec
Justyna Żelazo
Joanna Duszkiewicz
Andrzej Talarek
Zbigniew Michalski

Dzień Otwarty KUL w Mielcu


      Poniedziałek, 7 kwietnia, wyjazdowy Dzień Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Mielcu. Spotkanie odbywa się w domu kultury SCK i uczestniczy w nim sporo młodzieży. Studiowałem na tej uczelni w latach 1971-1979, więc zaglądam do domu kultury, ciekawy, co nowego. Rozmawiam ze studentami. Dostaję okolicznościowy ciemnoniebieski T-shirt, upamiętniający dziewięćdziesięciolecie Akademickiego Związku Sportowego KUL. Znalazł się rozmiar XL. AZS KUL został powołany przez Senat Akademicki w 1922 r.


07.04.2014 :: 19:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Agencje zdjęć stockowych


      Internet jest pełen serwisów, oferujących darmowe fotki. Jednak jeśli chce się znaleźć coś naprawdę ładnego na okładkę, trzeba skorzystać z płatnych zasobów. Profesjonalnie przygotowane duże zdjęcia są z reguły dziełem prawdziwych artystów, fotografików i grafików. Oczywiście, są też ceny. Różne. Za to samo udane ujęcie w standardowej licencji, zależnie od serwisu, trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu USD. Jeżeli jednak ruszy się głową, można dotrzeć do bardziej przystępnych jak na polską kieszeń ofert. Trafiłem ostatnio ku memu zdumieniu na niedawno powstałą polską filię agencji zdjęć stockowych z Florydy (z zasobami liczącymi ponad 20 milionów pozycji) z rewelacyjnymi dużymi fotkami po… 8 PLN netto.
      A jeżeli wydaje się magazyn ilustrowany i kupuje dużą ilość zdjęć w miesiącu, można je nabywać jeszcze taniej.


15.04.2014 :: 07:11
Link | Komentuj (0) | Główna


Wielki Czwartek


fragment powieści „Wakacje w Izraelu”

      Mistrz trwał na modlitwie, która z wolna przemieniała się w konanie. Doskonale wiedział, co przyniosą najbliższe dni i doświadczał już ciężaru nieuchronnie nadchodzących chwil. Stawały przed Jego oczyma, odsłaniały się jedna po drugiej, niemal fizycznie uzmysławiając kres, który Go czekał. Rysowało się przed Nim przerażające drzewo krzyża. Czy ludzie w bezgranicznym sadyzmie mogli wymyślić straszliwszą kaźń? Wsparty o głaz, cierpiał, mocując się ze swym ciałem, które z krzykiem broniło się przed bólem. Kielich goryczy miał być wszakże wypełniony po brzegi.
      — Ojcze! — szeptał zbielałymi wargami. — Oddal to ode Mnie, jeżeli możesz! Jednakże, niech się Twoja wola stanie, a nie moja!..
      Twardy kamień przysłuchiwał się z niesłabnącą uwagą cichej prośbie Jeszuy, ale nie odważył się odpowiedzieć, choć przecież Syn Boży usłyszałby jego niemy głos. Dawanie odpowiedzi nie leżało w naturze litej skały. Prośba biegła ku górze — ku Temu, który nieskończenie miłował swego Jednorodzonego Syna. A poza tym wszystko widział i wszystko słyszał. Nikt jednak nie mógł udaremnić tego, do czego miało dojść z Jego boskiej woli. Chodziło bowiem o coś więcej niż tylko o przemijające losy doczesnego świata.
      Johanan nie miał już wątpliwości: stało się coś strasznego, czego nie mógł przewidzieć, krocząc za Nauczycielem ścieżkami Galilei i czego nie dopuszczał nawet w myślach. Inni uczniowie także przeczuwali nadchodzącą klęskę ich Mistrza. Moce czartowskie, z którymi walczył Jeszua, wyrzucając z chorych i opętanych złe duchy, zajadle gotowały się do rozstrzygającej batalii. I to akurat w przededniu wielkiego święta.


17.04.2014 :: 10:36
Link | Komentuj (0) | Główna


Kanonizacje Jana XXIII i Jana Pawła II


      Pamiętna niedziela, 27 kwietnia. Mszę kanonizacyjną celebruje dwóch papieży. Czegoś takiego jeszcze w dziejach Kościoła nie było...

28.04.2014 :: 10:47
Link | Komentuj (0) | Główna