EDWARD GUZIAKIEWICZ • ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA

M E N U

O mnie

Home
2020
2019
2018
2017
2016
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Kategorie
Recenzje filmowe(16)
A jeśli jutra nie będzie(37)
Obcy z Alfy Centauri(17)
Hegemone(13)
Bunt androidów(47)
Enbargonki (48)
Hurysy z katalogu(40)
Syreny z Cat Island(8)
Zdrada strażnika planety(23)
Imprezy kulturalne(94)
Publikacje(44)
Cztery pory roku(32)

Starsze wpisy
2002-2004
guziakiewicz.pl/zapiski


Strony autora
guziakiewicz.pl
e.guziakiewicz.pl


Fantastyka
igraszki z czasem
podróże sf
fantasy
mikropowieści sf


Nastolatki
nastolatkom
randka
savoir-vivre
wakacje w Izraelu
z oazą na ty
szukanie Boga
romeo z zaświatów


Inne blogi
Wiesław Hop
Justyna Żelazo
Joanna Duszkiewicz
Andrzej Talarek
Zbigniew Michalski
Małgorzata Żurecka

Poszerzona oferta e-booków


      Na przełomie czerwca i lipca 2015 r. za pośrednictwem Wydawnictwa Internetowego E-bookowo.pl na rynek księgarski trafiły dwadzieścia dwa wydania moich książek elektronicznych z fantastyką. W poszerzonej ofercie, która w ubiegłym roku obejmowała jedenaście wydań w PDF, znalazły się te same tytuły, ale w formatach EPUB i MOBI. Są to formaty, obsługiwane przez czytniki.

BanitaBunt androidówEkscytozaGenesisMisja: EuropaPrzerwany lotPrzyloty na ZiemięSupernowaSyreny z Cat IslandWinda czasuZdrada strażnika planety

03.07.2015 :: 15:00
Link | Komentuj (0) | Publikacje


Czas miękkich asfaltów


Ufff, jak gorąco!

06.07.2015 :: 09:28
Link | Komentuj (0) | Cztery pory roku


Nowe technologie


      Pamiętam, że przed laty musiałem najmłodszej córce odpowiadać na trudne pytania. Tatusiu, co to jest telegram? Co to jest dalekopis? Wyjaśniałem, odwołując się do pojęć, które znała, przede wszystkim do e-maila i SMS-a.
      Za jakiś czas podobnie będzie pewnie z książką. Tatusiu, co to jest książka? Ojciec mądrze odpowie: To jest MobiPocket wydrukowany na papierze.

PS. Na czytniku z kartą pamięci 32 GB mieści się 24 tysiące książek.

12.07.2015 :: 15:30
Link | Komentuj (0) | Główna


Co to jest biblioteka?


fragment powieści SF „A jeśli jutra nie będzie”

      Oscar wrócił do rozmawiających dziewcząt.
      — I jak? Co robimy? — niefrasobliwie zapytał. — Mamy sporo czasu do kolacji. Chcesz zwiedzić bibliotekę? — zwrócił się do smerfetki. — Jest tu masa ciekawych rzeczy. W takich miejscach nasi przodkowie gromadzili wiedzę, kiedy jeszcze nie było Internetu — zażartował jak belfer w budzie.

13.07.2015 :: 16:00
Link | Komentuj (0) | A jeśli jutra nie będzie


Biesiada poetycka


      14 lipca, wieś Husów, gmina Markowa, powiat łańcucki. Uczestniczę w całodziennej biesiadzie poetyckiej zorganizowanej przez Podkarpacką Izbę Poetów WDK w Rzeszowie i Koło Poetów z Łańcuta. Siedzimy przy suto zastawionym stole w gościnnym gospodarstwie wiejskim Grażyny Sordyl, gawędzimy, czytamy wiersze. Zabrałem ze sobą tomik „Okruszki. Wiersze dla dzieci”, więc dzielę się z obecnymi kilkoma utworami dla maluchów.
      W przerwie zaglądamy do chałupy Jana Raka, żyjącego w XIX w. poety chłopskiego.

14.07.2015 :: 20:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Starzec z mokradeł


fragment powieści SF „A jeśli jutra nie będzie”

      Wróciłem do początku powieści i zająłem się wątkiem pobocznym, jednak decydującym dla całości utworu. Fantastyka ma swoje prawa, więc finałem wstrząśnie... tajemniczy kalendarz Majów.

      Katie minęła Boca Raton, Pompano Beach, Fort Lauderdale i Hollywood. Dotarła do Miami. Przecięła centrum miasta i skierowała się na południowy zachód. Pokonanie wynoszącej blisko osiemdziesiąt mil odległości zajęło jej dwie godziny. Wszędzie witała ją pustka. Oglądała rozbite samochody i pozostałości po karambolach. Po drodze musiała zatankować, ale sobie poradziła. Zatrzymała buicka przed wejściem do Charlotte Jane Memorial Park Cemetery. Dotarła do celu podróży. Cmentarz miał ponad sto lat i na nim pochowano dziadków Katie. Zwłoki grzebano płytko na wypadek powodzi. To miejsce spoczynku zmarłych było dosyć dobrze znane i ponoć zainspirowało nawet Michaela Jacksona. Jednak dziewczyna nie przywiozłaby tutaj rdzawych prochów rodziców, gdyby nie to, że zatelefonował do niej jej kuzyn Aaron. Była zdziwiona, że jeszcze żyje. Szybko się umówili i nie wahała się ani chwili. Kuzyn chciał, żeby przyjechała przed południem, bo potem musiał wracać do siebie. Po upojnej nocy Oscar rankiem opuścił dom Katie, więc się z nim już nie zobaczyła, a tylko zostawiła mu kartkę na stole w kuchni.
      Aaron był półkrwi Indianinem. Mieszkał na bagnach, zbratany ze szczepem, celebrującym dawne zwyczaje Majów. Miał czekać na nią na cmentarzu. Jej babcia była i jego babcią. Stał teraz w swoich ulubionych ciuchach przy rodzinnym grobowcu skrytym pod rozłożystym drzewem niczym pod baldachimem. Miał na sobie kraciastą koszulę z cienkiej flaneli, wranglery i pasek z bogato rzeźbioną srebrną klamrą, a do tego stylowe buty. Na jego głowie widniał zniszczony kowbojski kapelusz, spod którego spływały sięgające aż do ramion idealnie proste włosy o barwie onyksu. Jego spojrzenie mówiło, że siła człowieka bierze się z życia w harmonii z naturą. Przyjezdna bardzo przeżyła to spotkanie. Wpadła mu w ramiona i rozszlochała się na dobre. Aaron był twardy, rzadko okazywał uczucia, jednak tym razem objął ją i przytulił. Również w jego oku zakręciła się łza. A poza tym miał jej dużo do powiedzenia.
      Kuzyn pomedytował przy prochach jej rodziców oraz przy szczątkach dziadków, a potem zaprosił ją do Miccosukee Indian Village. Szosa biegła na zachód, a dojazd do wioski zajmował około czterdziestu minut. Pojechała za nim swoim buickiem. Była bardzo głodna, więc zatrzymali się przy napotkanej meksykańskiej restauracji. Musieli sami się obsłużyć. Aaron urzędował w kuchni, kręcąc się przy kuchence mikrofalowej. Przyniósł do stolika to, co znalazł. Katie nie przepadała za meksykańską kuchnią i zapachami jej przypraw, ale nie wypadało jej odmawiać. Jej rodzina była cywilizowana, jednak nie na tyle, by zerwać z tradycją, z którą za pośrednictwem Aarona pozostawała mocno związana. Początkowo śmieszyły ją obrzędy na mokradłach, w królestwie aligatorów, kiedy jednak zobaczyła, do jakich rzeczy jest zdolny czarownik, nabrała do nich szacunku. Chodziło w nich o coś więcej niż tylko o magię. Starzec posiadał dary uzdrawiania, czynienia cudów, lewitacji, bilokacji, oraz inne, z którymi się nie zdradzał, ale przede wszystkim był jasnowidzem. Potrafił dostrzec następstwa nawet bardzo odległych zdarzeń. Na przedramieniu Katie znaczyła się brzydka blizna z wczesnego dzieciństwa. Kiedy czarownik ujął jej rękę i przesunął nad nią starczą dłonią, wypowiadając z zamkniętymi oczyma słowa zaklęcia, blizna znikła.
      Aaron rozstrzygnął, gdzie dokładnie mają mieszkać w West Palm Beach, wybrał dla nich dom, a rodzice czarnulki podporządkowali się mu bez sprzeciwu. Kuzynowi zależało, by ich ukochana córka Katie rosła i wychowywała się blisko tajemniczego wybrańca, który miał zmienić losy świata. Chciał, by na co dzień ocierała się o niego. Jej matce to odpowiadało, bowiem uważała, że życie bez odrobiny mistyki byłoby bezbarwne i nudne. Dziewczyna przeżyła jednak wielki szok, kiedy wreszcie odkryła, o kogo chodzi Aaronowi. Ów wybraniec nosił imię i nazwisko, jak wszyscy cywilizowani ludzie na tym kontynencie, a przedstawiał się jako… Oscar Moore. Spuszczała wzrok, kiedy go mijała na ulicy, udając, że go nie widzi i nie zna. Strzegła tej tajemnicy. Chłopak jeszcze nie wiedział, kim jest z woli nieznanych sił i czego ma dokonać. I póki co tak miało pozostać. Aż do wyznaczonego czasu.
      Czarnulka domyślała się, że w indiańskiej wiosce nie pobędą długo. Służyła głównie przyjeżdżającym tam turystom. Jeśli mieli się zobaczyć z duchowym indiańskim przywódcą, musieli przesiąść się na ślizgacz, przystosowany do pływania po mokradłach. Dziewczyna już w przeszłości korzystała z tego środka transportu. Posługiwano się tam szerokimi płaskodennymi łodziami bez podwodnej śruby, która niszczyłaby bagienną roślinność, ale za to z wielkim śmigłem jako napędem, zamkniętym w drucianej klatce za plecami sternika.


24.07.2015 :: 15:00
Link | Komentuj (0) | A jeśli jutra nie będzie