EDWARD GUZIAKIEWICZ • ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA

M E N U

O mnie

Home
2020
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Kategorie
Recenzje filmowe(16)
A jeśli jutra nie będzie(37)
Obcy z Alfy Centauri(17)
Hegemone(13)
Bunt androidów(47)
Enbargonki (48)
Hurysy z katalogu(40)
Syreny z Cat Island(8)
Zdrada strażnika planety(23)
Imprezy kulturalne(94)
Publikacje(44)
Cztery pory roku(32)

Starsze wpisy
2002-2004
guziakiewicz.pl/zapiski


Strony autora
guziakiewicz.pl
e.guziakiewicz.pl


Fantastyka
igraszki z czasem
podróże sf
fantasy
mikropowieści sf


Nastolatki
nastolatkom
randka
savoir-vivre
wakacje w Izraelu
z oazą na ty
szukanie Boga
romeo z zaświatów


Inne blogi
Wiesław Hop
Justyna Żelazo
Joanna Duszkiewicz
Andrzej Talarek
Zbigniew Michalski
Małgorzata Żurecka

Promocja tomiku poezji Justyny Żelazo


      Niedziela, 1 marca 2020 r. W sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu odbywa się promocja tomiku poezji Justyny Żelazo „Istota ze szkła”. Spotkanie zorganizowane przez Mieleckie Towarzystwo Literackie prowadzi Barbara Augustyn. Śpiewa Zbigniew Radłowski. Autorka, z zawodu geodeta, absolwentka AGH w Krakowie, miłośniczka gór, interesuje się nie tylko poezją, ale i prozą, a szczególnie fantastyką. Pisze recenzje. Zawdzięczam jej recenzję mojej powieści SF „A jeśli jutra nie będzie”.

01.03.2020 :: 21:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Po drugiej stronie lustra


      Sobota, 15 lutego 2020 r. Jestem w Łojczykówce na spotkaniu Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Tym razem jest promowany debiutancki tomik poezji „Po drugiej stronie lustra” Zbigniewa Radłowskiego. Spotkanie prowadził Zbigniew Michalski, prezes MTL. Wystąpił kwartet saksofonowy PSM im. M. Karłowicza w Mielcu w składzie: Daria Wiśniewska, Kamil Wilk, Katarzyna Wilk i Zuzanna Skop. Wiersze z promowanego tomiku czytały Barbara Augustyn i Katarzyna Hudy. Muzyczną niespodzianką był wokalny występ autora tomiku, śpiewającego z gitarą teksty Stachury.

16.02.2020 :: 13:29
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Opłatek literacki w Rzeszowie


      Sobota, 25 stycznia 2020 r. Jestem w Rzeszowie na opłatku literackim Związku Literatów Polskich. Spotkanie odbywa się w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecie” przy ul. Kochanowskiego. Sala pełna gości. Są reprezentowane różne środowiska twórcze z terenu Podkarpacia. Mieczysław A. Łyp promuje najnowszy numer „Krajobrazów”, w którym można znaleźć — m.in. — relacje z mieleckich premier moich utworów na scenę „Szukanie Boga” i „Romeo z zaświatów”. Męski Chór Parafialny „Lourdini” z Rzeszowa śpiewa kolędy. Nie brakuje kateringu. Spotkanie trwa blisko trzy godziny i cieszę się, że wybrałem się na nie w towarzystwie kolegów z Mielca, podobnie jak ja członków ZLP. Pozostają miłe wspomnienia.

26.01.2020 :: 11:03
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


„Obrazki” Joanny Kłaczyńskiej


      Niedziela, 19 stycznia 2020 r. Jestem na spotkaniu z Joanną Kłaczyńską, promującą najnowszy tomik poezji, zatytułowany „Obrazki”. Tomik zawiera 30 wierszy, poprzedzonych wstępem pióra Mirosława Welza, prezesa Oddziału Rzeszowskiego ZLP, a został wydrukowany przez Mazowieckie Centrum Poligrafii.
      Mirosław Welz m.in. pisze: „Czym jest wiersz, sekwencją słów, kodem myśli, intelektualną zabawą? Czy też czymś poza słowem, co nie sposób dostrzec okiem, uzbrojonym nawet w najmocniejsze szkiełko intelektu? Czy jest w końcu trudnym do zdefiniowania błyskiem, „iskrą” — sacrum, dalekim od profanum otaczającej nas codzienności? Każdy wiersz to niezależny byt, który się rodzi (w sobie tylko wiadomy sposób) piórem poety, a potem żyje własnym życiem. Większość z nich to byty śmiertelne, ale bywają i takie, dla których za krótki jest czas jednego ludzkiego istnienia. Julian Przyboś mawiał (choć podobno żartem), że jeżeli tomik zawiera przynajmniej jeden dobry wiersz, to jest to dobry tomik. Kryterium to spełnia wielokrotnie nowy zbiór wierszy Joanny Kłaczyńskiej Obrazki. Autorka jest lekarzem medycyny, poetką, prywatnie żoną wybitnego pisarza, Włodzimierza Kłaczyńskiego. Ma ona w swoim dorobku wcześniejsze trzy książki poetyckie.”
      Spotkanie zostało zorganizowane przez Mieleckie Towarzystwo Literackie, a odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu.

19.01.2020 :: 22:30
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Promocja „Dygresji”


      Niedziela, 29 grudnia 2019 r. W sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu odbywa się promocja trzeciego numeru „Dygresji. Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego”. Rocznik jest wydawany przez Mieleckie Towarzystwo Literackie (Zbigniew Michalski).Ten numer periodyku ma 254 strony. Jest w nim m.in. fragment mojej mikropowieści SF „Hegemone. Myśląca planeta”.
      Spotkanie ciekawie prowadzi Barbara Augustyn. Są czytane fragmenty utworów. Towarzyszą prezentacjom miniwywiady z autorami. Śpiewa Anita Róg.

29.12.2019 :: 22:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Lekcje z duchem


      Czwartek, 31 października 2019 r. W Domu Kultury SCK w Mielcu odbyła się premiera mojej sztuki teatralnej „Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem”. Czterdziestominutowe wystawienie przygotowały nastolatki ze szkół średnich pod okiem Doroty Świst, polonistki z V LO — i to w piorunującym tempie, bo w ciągu półtora miesiąca. Nastolatkom pomogli profesjonaliści. Natalia Koza, aktorka teatru Maska z Rzeszowa, poprowadziła warsztaty gry aktorskiej oraz interpretacji tekstu, a Andrzej Błażewicz, reżyser teatralny i dramatopisarz — warsztaty z improwizacji teatralnej.
      Spektakl był podsumowaniem autorskiego projektu Doroty Świst „Z młodzieżą o młodzieży”. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019.

Fotki z premiery

31.10.2019 :: 20:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


W nowej bibliotece


      Piątek, 25 października 2019 r. Odbywa się uroczystość otwarcia nowej biblioteki, powstałej na miejscu poprzedniej, zburzonej, przy ul. Kusocińskiego. Gmach jest nowoczesny, przestronny, ładnie urządzony, na miarę XXI wieku. Było to kosztowne dla miasta przedsięwzięcie, ale rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania.

25.10.2019 :: 14:55
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Jesienne spotkania literackie


      W największym skrócie...
      Sobota, 21 września 2019 r. Jestem w Łojczykówce w Mielcu na spotkaniu z poezją Anity Róg. Ta absolwentka mieleckiego liceum jest najmłodszym w Polsce członkiem Związku Literatów Polskich. Promuje swój piąty tomik poezji.
      Sobota, 5 października 2019 r. W Cukierni u Borowskiej jest prezentowana książka Anny Bratek „Siła to ona”. Stanowi ona zbiór wywiadów z niecodziennymi kobietami z Mielca. Lektorki odczytują spisane rozmowy z Jadwigą Klaus i Marią Podobińską po mężu Weryńską.


07.10.2019 :: 13:34
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


W zaciszu cukierni


      Sobota, 7 września 2019 r. Jestem na kolejnym, dwudziestym czwartym spotkaniu literackim Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików w Cukierni u Borowskiej przy Al. Niepodległości. Promuje się książkę „W zaciszu Cukierni u Borowskiej”, wydaną przez MGNP wraz z płytą DVD. Jest to pozycja podsumowująca działania grupy w okresie od kwietnia 2017 r. do września 2019 r. Książka liczy 150 stron. Znajdziemy tam biogramy prozaików prezentowanych na spotkaniach, fragmenty ich utworów, oraz szczegółowe relacje z każdego z dwudziestu trzech spotkań. Nie brakuje zdjęć.
      Wypada zaprosić do lektury.

08.09.2019 :: 10:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Spotkanie integracyjne


      Sobota, 27 lipca 2019 r., goszczę w Gospodarstwie Rybackim Henryka Dziuby w Zawidzy w gminie Łoniów. Odbywa się tu spotkanie integracyjne zorganizowane przez Joannę i Włodzimierza Kłaczyńskich. Dojazd z Mielca przez Połaniec: 42 km. Rozmawiamy o najnowszej powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego „Pudełko”.
      To miejsce jest rajem zarówno dla wędkarzy, jak i dla smakoszy ryb. W łowiskach znajduje się kilkanaście gatunków ryb. Delektujemy się panierowanymi porcjami z grilla.
      Poprzednio byłem w tym zakątku w lipcu 2017 roku.


28.07.2019 :: 09:45
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Finał konkursu dla prozaików


      Sobota, 15 czerwca 2019 r. W Dworku Oborskich w Mielcu trwa finał I Powiatowego Konkursu 2019 pt. „Różnorodność tematyczna twórczości mieleckich prozaików”. Konkurs ogłoszony przez Mielecką Grupę Niezrzeszonych Prozaików, odbywa się pod patronatem Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, a jury przewodniczy Mirosław Welz, prezes ZLP O/Rzeszów. W głównej kategorii, czyli za wyjątkową wartość literacką konkursowej książki, otrzymuję nagrodę („Randka i inne opowiadania”) wraz z Joanną Duszkiewicz („Upadek”) i Łucją Polewską („Dziennik porywacza gwiazd”). Mirosław Welz bardzo wysoko ocenia prozę tych finalistów.
      Omawiając werdykt Mirosław Welz powiedział: „Pierwsza pozycja nie wymaga szczegółowego uzasadnienia, bo kolega Edward Guziakiewicz jest wybitnym prozaikiem, jednym z najlepszych na Podkarpaciu i wszystkie jego książki prozatorskie to dojrzała, wykwintna, świetna proza”.
      Książki są też nagradzane w innych kategoriach: za najciekawszą historię romantyczną, za najlepszy utwór z happy endem, za najlepszy utwór oparty na faktach autentycznych, za oryginalny język, za najlepszy utwór fantasy.
      Spotkanie przygotowała z ogromnym poświęceniem Halina Liberadzka-Kozak, za co należą się jej słowa uznania.

Relacja z rozdania nagród na Youtube

16.06.2019 :: 10:58
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


„Szukanie Boga” Edwarda Guziakiewicza w SCK w Mielcu


Fotki z premiery: hej.mielec.pl

30.05.2019 :: 09:19
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


„Szukanie Boga” w SCK w Mielcu


     Spektakl „Szukanie Boga” w wykonaniu grupy teatralnej „Antrakt” Domu Kultury SCK — 29 maja, godz. 18.00.
     Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12.00, w soboty i niedziele — godzinę przed seansem kinowym, w środy — kasa nieczynna).

* * *


     Spektakl „Szukanie Boga” przygotowała Magdalena Betleja wraz z młodzieżą z grupy teatralnej „Antrakt”. Spektakl powstał w oparciu o dramat pod tym samym tytułem, którego autorem jest mielecki pisarz Edward Guziakiewicz. Sztuka opowiada o problemach młodych ludzi, ich relacjach — przyjaźni, pierwszym uczuciu… Jednym z ważnych pytań, jakie sobie zadają jest też to o sens wiary.


04.05.2019 :: 08:13
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


21. spotkanie literackie


      W sobotę 6 kwietnia 2019 r. w Cukierni u Borowskiej odbyło się kolejne spotkanie mieleckich prozaików. Było poświęcone najnowszej powieści fantasy Katarzyny Łysoń, noszącej tytuł „Tajemnica Księgi”. O talencie młodziutkiej mieleckiej autorki już pisałem przy okazji promocji „Tęczowego Kryształu”. Świetny styl i doskonale opanowany warsztat prozatorski.

07.04.2019 :: 09:23
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Walne w Rzeszowie


      Sobota, 23 marca 2019 r. Jestem na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie. Wybierane są nowe władze na kolejną czteroletnią kadencję. Prezesem zostaje Mirosław Welz z Iwonicza-Zdroju. Moi dwaj koledzy z Mielca też trafiają do władz: Zbigniew Michalski — do zarządu (skarbnik) i Andrzej Talarek — do sądu koleżeńskiego.

24.03.2019 :: 08:04
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


W Łojczykówce


      Sobota, 9 marca 2019 r. Jestem na spotkaniu Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Bohaterem wieczoru autorskiego jest Stefan M. Żarów, promujący tomik poezji „Kurtyna kolorowych szkieł”. Autor ciekawie opowiada o swej drodze twórczej, a jego wiersze czytają Barbara Augustyn i Anita Róg. Toczy się ożywiona dyskusja. Spotkanie ubarwia występ duetu gitarowego PSM im. M. Karłowicza w Mielcu.

10.03.2019 :: 08:23
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


20. spotkanie literackie


      Sobota, 2 marca 2019 r. Jestem na 20. spotkaniu Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików. Tym razem w Cukierni u Borowskiej w Mielcu jest promowana wydana drukiem debiutancka mikropowieść „Dziennik porywacza gwiazd” piętnastoletniej Łucji Polewskiej. Zaskakuje dojrzałość twórcza tak młodej autorki. Zapowiada ona kolejną część tego utworu.
      Magdalena Betleja, reżyser w SCK w Mielcu, przypomina o moim dramacie „Szukanie Boga”, który ma być wkrótce wystawiony. Premierę przewidziano na 29 maja. Już teraz zapraszam do Domu Kultury wszystkich chętnych obejrzenia spektaklu!

Relacja na Youtube
W Tygodniku KORSO

03.03.2019 :: 08:58
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


W Łojczykówce


      Sobota, 2 lutego 2019 r. W siedzibie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego odbywa się promocja drugiego numeru „Dygresji”, rocznika literacko-kulturalnego. Sala pełna. Są prezentowane utwory z tego tomu. Fragment mojej mikropowieści „Hegemone. Myśląca planeta” czyta Janusz Pacholec.


03.02.2019 :: 08:30
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


Opłatek literacki


      Sobota, 12 stycznia 2019 r. Jestem na opłatku literackim ZLP w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecie” w Rzeszowie przy ul. Kochanowskiego. Z Mielca są ze mną dwaj inni członkowie ZLP, Zbigniew Michalski i Andrzej Talarek. Są reprezentowane grupy literackie z Podkarpacia.
      Opłatek ubarwia swymi występami kapela ludowa z Niebylca kierowana przez Wiktora Bochenka. Dzielimy się opłatkiem, czytamy wiersze. Program jest bogaty, więc spotkanie trwa prawie trzy godziny.

12.01.2019 :: 20:30
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne


W zimowej atmosferze


      Sobota, 5 stycznia 2019 r. Zbierająca się w Cukierni u Borowskiej przy Al. Niepodległości 5 Mielecka Grupa Niezrzeszonych Prozaików rozpoczyna nowy rok swojej działalności. Spotkanie jest poświęcone młodemu mieleckiemu prozaikowi, poecie i reportażyście Piotrowi Durakowi. Lektorki czytają fragmenty jego powieści „Ostatni rok”. Występują zespoły Senior Show oraz Duo Relax i Marek Utracki.
      Po oficjalnym spotkaniu toczy się dyskusja na temat planów wydawniczych MGNP.

Relacja na Youtube


05.01.2019 :: 21:00
Link | Komentuj (0) | Imprezy kulturalne