EDWARD GUZIAKIEWICZ • ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA...ale najpierw Kair


fragment „Buntu androidów”

      Uszczęśliwiona odeszła, ale po kilkunastu minutach znowu wróciła. Można było odnieść wrażenie, że zależy jej bardziej ode mnie na rozwiązaniu tej zagadki. Z zaciekawieniem podniosłem na nią oczy.
      — Bo tak się zastanawiałam… — rzuciła nieśmiało. — Moglibyśmy najpierw wybrać się do Kairu i obejrzeć mumię Ramzesa II w Muzeum Egipskim — zaproponowała, nie wiedząc, jak to przyjmę.
      — Mumię? Po co?
      — Może kryje się w niej kolejny artefakt? Odsłaniający sekret lokalizacji kapsuły?
      Przebiegłem szybko myślami długą drogę, jaką odbyły zabalsamowane zwłoki Re-Tona. Pardon, Ramzesa Wielkiego! Pierwotnie złożone w kwaterze KV7, w obawie przed obrabowaniem zostały przeniesione do wspaniałego grobowca Setiego I, a później do tajemnego miejsca pochówku królowej Inhapi. Odnaleziona w dziewiętnastym wieku przez archeologów mumia trafiła do Muzeum Egipskiego w Kairze. W dwudziestym wieku jej stan się pogarszał, więc przetransportowano ją do Paryża, gdzie zajęło się nią szerokie grono najwybitniejszych specjalistów z różnych dziedzin. Udało im się powstrzymać proces grzybiczego rozkładu. Wcześniej mumia była wystawiona w Luwrze. Z Paryża zabalsamowane zwłoki wróciły do Kairu.
      — Jakim cudem? Przeprowadzano dziesiątki badań i prześwietlano ją na różne sposoby, w tym promieniami gamma. Ostało się w niej coś ekstra dla ciebie?
      — Takie badania nie mogły zaszkodzić artefaktowi — zaoponowała. — To całkiem inna dziedzina wiedzy, bliższa magii.
      Ramiona mi opadły.
      — Dobrze, najpierw polecimy do Kairu — odparłem zrezygnowany.
      Dmuchnął jej wiatr w żagle.
      — Z hotelu Intercontinental jest tylko sześćset metrów do muzeum z cudami starożytności — rzuciła z błyskiem w zielonych oczach. — A poza tym mówiłeś… — zająknęła się.
      — Co mówiłem?
      — Powiedziałeś w kurorcie na Neeidzie, że z tym grobowcem nie musimy się spieszyć. Najpierw chciałeś się rozejrzeć po Egipcie…
      — To prawda — nie mogłem się z nią nie zgodzić. — Nikt nas nie popędza.


17.06.2013 :: 20:15
Link |  | Bunt androidów