EDWARD GUZIAKIEWICZ • ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIAPo co są książki?


fragment powieści SF „Enbargonki”

      W mahoniowej biblioteczce znalazłem dwa rzędy starannie wydanych papierowych książek. Były tu interaktywne atlasy różnych ciał niebieskich Układu Słonecznego, od Merkurego po planety i księżyce w Pasie Kuipera, animowane komiksy, tomy poezji i prozy oraz zbiory bajek. Wpadł mi w oczy „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Tę ostatnią książeczkę wyjąłem i zacząłem kartkować. Była zdobiona oryginalnymi ilustracjami z XX wieku. Olśniło mnie. Udałem się z nią do sypialni i rzuciłem na łóżko. Otworzyłem na chybił trafił i wytężyłem umysł. Nie, nie, nie zamierzałem jej czytać, co nie znaczyło, że nie żywiłem szacunku do tego francuskiego pisarza, jej autora, bo przecież był lotnikiem. Pomny mych umiejętności, których nie zdążyłem dotąd rozwinąć, próbowałem siłą woli przewracać stronice.
      Coś drgnęło. Kartka, na której skupiłem uwagę, zaczęła dygotać, aż wreszcie odrobinę się uniosła. Naparłem na nią z całej siły.
      — Rusz się, poczwaro! — warknąłem przez zaciśnięte usta. Poczułem, że się pocę.
      Męczyłem się tak kilka minut, próbując różnych sposobów, aż wreszcie papier mi uległ. Posłuszna kartka przewróciła się na drugą stronę.
      — Potrafię! — rozpromieniłem się i z zadowoleniem zatarłem ręce. Pojąłem wreszcie, jak to robić. Nie musiałem się wcale wysilać.
      Zerwałem się i odtańczyłem wokół łóżka niby wokół plemiennego ogniska indiański taniec zwycięstwa. Brakowało mi tylko dzidy i pióropusza. Moje madonny nie kłamały, miałem tego namacalny dowód. Enbargoni wyposażyli mnie w uzdolnienia parapsychiczne. Powinienem był nad nimi popracować.


30.10.2016 :: 17:46
Link |  | Enbargonki