EDWARD GUZIAKIEWICZ • ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA

M E N U

O mnie

Home
2020
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Kategorie
Recenzje filmowe(16)
A jeśli jutra nie będzie(37)
Obcy z Alfy Centauri(17)
Hegemone(13)
Bunt androidów(47)
Enbargonki (48)
Hurysy z katalogu(40)
Syreny z Cat Island(8)
Zdrada strażnika planety(23)
Imprezy kulturalne(94)
Publikacje(44)
Cztery pory roku(32)

Starsze wpisy
2002-2004
guziakiewicz.pl/zapiski


Strony autora
guziakiewicz.pl
e.guziakiewicz.pl


Fantastyka
igraszki z czasem
podróże sf
fantasy
mikropowieści sf


Nastolatki
nastolatkom
randka
savoir-vivre
wakacje w Izraelu
z oazą na ty
szukanie Boga
romeo z zaświatów


Inne blogi
Wiesław Hop
Justyna Żelazo
Joanna Duszkiewicz
Andrzej Talarek
Zbigniew Michalski
Małgorzata Żurecka

Przy pełni


      Wczoraj była pełnia księżyca. Pogoda sprzyjała i przyglądałem się w czasie spaceru jaśniejącemu krążkowi na niebie, wyobrażając sobie, jak będzie wyglądać jego powierzchnia za kilkaset lat, o ile naszej cywilizacji się powiedzie. Marzymy o zagospodarowaniu Marsa i satelitów Jowisza, tym niemniej w pierwszej kolejności nasi zstępni zajmą się pewnie tym najbliższym Ziemi ciałem niebieskim.
      Ciekawie nocne niebo musi wyglądać, jeśli planeta posiada kilka księżyców. Wykorzystuję ten obraz w powieści „Enbargonki”:

      Zadarłem głowę, oglądając gasnący błękit. Morze miało się wkrótce spowić szkarłatnym ogniem zachodu.
      — Czy mi się wydaje, czy nie?.. — rzekłem zaciekawiony. — Jeśli się nie mylę, słońce krąży tu po niebie w przeciwną stronę niż na Ziemi czy na Marsie. Wschodzi na zachodzie, a zachodzi na wschodzie.
      Grace to potwierdziła.
      — Eufemia obraca się wokół swojej osi w kierunku przeciwnym niż większość znanych ci planet, tym należy tłumaczyć ten zadziwiający efekt. W Układzie Słonecznym tak wirują tylko Wenus i Uran. Prawdopodobnie w odległej przyszłości w wyniku zderzeń przekręciły się osie tych dwóch ciał niebieskich. A wirowanie pozostało. Eufemię też odwrócono, kiedy zaczynano pracę nad jej przystosowaniem do życia — ze spokojem wyjaśniała. — Dodam jeszcze, że doba jest tu krótsza niż na Ziemi, a nawet krótsza niż na Marsie. Księżyce również tańczą po swojemu. Dwa opływają Eufemię w jedną stronę, trzeci w drugą. Zobaczysz, gdy wzejdą.
      Była wybitną specjalistką od projektowania obiektów w kosmosie, więc z pewnością miała tutejszy układ solarny w małym palcu. Nie próbowałem jej jednak zachęcać do wykładu z astronomii.
(…)

      Rusałki miały rację, księżyce Eufemii wyglądały efektownie. Szczególnie ten największy, zagospodarowany podobnie jak jego planeta i posiadający atmosferę. Takiego nieba jeszcze nigdy nie widziałem. Grace nie pozwoliła mi pociągnąć za pokrzykującymi dziewczynami, które wysypały się na plażę, zdejmując szpilki. Trzymała mnie na smyczy. To był nadal jej wieczór.


26.11.2015 :: 10:30
Link | Komentuj (0) | Enbargonki